Czas leci nieubłaganie, a my jako Klub jesteśmy w przededniu ostatniego Walnego Zebrania Członków pierwszej kadencji Zarządu. Zbliża się czas podsumowań i planów na kolejne lata. W ciągu ostatnich czterech lat większość (wszystkie?) decyzji to bazowanie na sprawdzonych rozwiązaniach i wzorowanie się na najlepszych. Nasza „mądrość” wynika z „mądrości” tych, którzy wiele spraw wprowadzali jako pierwsi. Nie jest zatem tajemnicą, że na wielu płaszczyznach wzorujemy się, i pewnie będziemy robić to nadal, na Polonii Środa.
Środa Wielkopolska to miasto zamieszkiwane przez niespełna 10 tys. mieszkańców więcej aniżeli Grodzisk. Wobec tego śmiało uznać było można, że jest to „rynek” zbliżony do naszego. Prawdą jest, że pierwszy raz styczność z tym Klubem miałem blisko 10 lat temu, gdy rywalizował z Dyskobolią w IV lidze. Wówczas kibice Polonii jako jedyni z nielicznych zaskoczyli nas swoim przyjazdem, który uprzednio anonsowali mailowo i telefonicznie. Mimo sporej frekwencji kibiców z Grodziska obie grupy „kiboli” obejrzały mecz na tej samej trybunie, powiesili swoje flagi na tym samym płocie. Gdy drużyna ze Środy dość boleśnie ograła nas na boisku, a kibice Polonii podziękowali nam – kibicom Dyskobolii – za możliwość obejrzenia meczu, pomyślałem – kurde, co za fajni goście. Ci goście ludzie jak się później okazało zakasali rękawy, chwycili swój Klub za rękę i zaprowadzili go w miejsce, w którym znajduje się on dzisiaj.
Jako motywację do dalszych działań naszej lokalnej społeczności publikujemy dziś rozmowę z Prezesem Polonii Środa – Panem Rafałem Ratajczakiem – który pełni także rolę Wice Prezesa Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej.
„10” to liczba zdaje się dość symboliczna. Dziesięć lat temu Polonia Środa w rozgrywkach IV ligi pokonała Dyskobolie 0:4. Wraz ze startem rozgrywek 2020/2021 natomiast Polonia będzie dziesiąty sezon w 3. Lidze. Upłynęło także 10-lat Pańskiej „prezesury”. Jak na przestrzeni minionych 10 lat zmieniała się Polonia? Ile sekcji piłkarskich posiadała na początku 2010 roku, a ile dziś?
– Oczywiście byłem na tym meczu z Dyskobolią, był rozgrywany w Ptaszkowie i pamiętam, że była spora grupa kibiców ze Środy. Fajne czasy, bo była ogromna energia w Środzie i parcie na awans. Przez te dziesięć lat systematycznej pracy rozbudowaliśmy Akademię i w tej chwili jest około 3 razy więcej dzieci trenujących w klubie, uczestniczymy w Programie Certyfikacji PZPN , mamy zatrudnionych 20 trenerów tylko do pracy z młodzieżą i osobę na stanowisku Dyrektora Akademii na pełnym etacie. 10 lat temu startowaliśmy także z piłką kobiecą i obecnie jesteśmy już w I lidze seniorek a co najważniejsze w Akademii mamy grono 30 młodych piłkarek robiących szybkie postępy. Mamy oczywiście seniorów w 3 lidze i zespół rezerw w okręgówce , co pozwala nam na spokojny rozwój naszej młodzieży. Od 2009 roku zdobyliśmy 6 Okręgowych Pucharów Polski i Puchary na szczeblu województwa wielkopolskiego. Za największy sukces uważam jednak zrównoważony rozwój klubu przez te 10 lat. Jesteśmy stabilnym klubem a co ważne Miasto Środa Wielkopolska buduje nowy Stadion Średzki.
Z jednej strony szkolenie – niejednokrotnie zasilanie kadr innych Klubów swoimi zawodnikami. Z drugiej strony zaś pozyskiwanie piłkarzy – dział „skałtingu”. W czym widzi Pan większy potencjał? Czy Polonia wyszukuje swoje „perełki” tylko na poziomie piłki seniorskiej czy szukacie zdolnych chłopaków już na etapie juniora?
– Od kilku lat działa w Środzie bursa szkolna co pozwala nam zachęcać do przyjścia do Polonii już zawodników w wieku juniorskim. Mamy rozwiniętą Akademią Bramkarską i ona jakby była początkiem poszukiwania kilkunastoletnich piłkarzy, aby mieszkali i szkolili się w Środzie. Staramy się też szukać zawodników bezpośrednio do zespołu seniorów, współpracujemy w tym zakresie z Lechem i Wartą. Te kluby wypuszczają co roku kilkadziesiąt zawodników i tym, którzy maja blisko do Środy oraz prezentują dobry poziom piłkarski oferujemy dalsze szkolenie w Polonii Środa. Czasami też pozyskujemy do zespołu seniorów także piłkarzy doświadczonych na poziomie 3 i 4 ligi, gdy na dany sezon potrzebujemy zawodnika na konkretną pozycję na boisku. Jesteśmy tez bardzo dobrym miejscem do kontynuowania gry w piłkę dla najbardziej znanych zawodników z Wielkopolski jak Jakub Wilk, Sławek Janicki, Adrian Lis czy Luis Henriquez. Jak widać więc działamy wielotorowo, ale choćby ze względu na finanse najbardziej pożądanym kierunkiem jest korzystanie z młodych piłkarzy.
Poza sporą ilością adeptów piłki nożnej zrzeszonych w Klubie Polonia Środa na uwagę zasługuje także fakt posiadania ogromnej ilości – aż 71 – Sponsorów. Czy zawierucha związana z COVID-19 ma wpływ na współpracę Klubu ze Sponsorami?
– Współpracę z firmami kontynuujemy od wielu lat, naszym znakiem szczególnym jest duża ilość firm mniejszych czy wpłacających stosunkowo nieduże kwoty. Nasi sponsorzy wpłacają miesięcznie kwoty od 300 złotych do kilku tysięcy, nie opieramy się więc obecnie na jednej dużej firmie. Obecna sytuacja spowodowała przejściowe zmniejszenie wpływów ( około 35% ) ale mamy sygnały, że w czerwcu sytuacja ulegnie znacznej poprawie i praktycznie wróci do normy.
Ile wynosi roczny budżet Polonii na prowadzenie Klubu z takim imponującym rozmachem? Jaką część, jaki procent w budżecie Polonii stanowią pieniądze z dotacji na realizację zadań publicznych? Jakie jednostki terytorialne pomagają finansowo Polonii?
– Budżet Polonii jest mocno rozbudowany i składa się z kilku ważnych elementów. Po pierwsze jesteśmy klubem wielosekcyjnym , skupiającym obecnie 9 różnych sekcji, a każda sekcja ma własny budżet i własne konto. Mamy jednak jedną księgowość co znacznie obniża koszty działania, zwłaszcza mniejszych sekcji. Od kilku lat Polonia zastępuje rozwiązany OSiR i na zlecenie Urzędu Miejskiego zarządza Stadionem Średzkim. Otrzymujemy co roku taką samą kwotę jak 5 lat temu OSiR i za to zarządzamy stadionem, zatrudniamy pracowników przejętych od OSiR , dbamy o boiska , cały teren oraz halę sportową. Dzięki takiemu rozwiązaniu Stadion jest dobrze zarządzany, murawy w świetnym stanie, a Polonia nie jest obciążona kosztami wynajmu boiska. Drugim elementem budżetu jest Akademia. Na szkolenie prawie 400 dzieci otrzymujemy dotację w wysokości około 200 tysięcy złotych. Na budżet Akademii składają się tez opłaty uczestników ( 90 złotych miesięcznie ), druga osoba z rodziny płaci 60 złotych a trzecia 30 złotych. Dodatkowo mamy tez sponsorów dedykowanych tylko Akademii a w tym roku spodziewamy się też sporej dotacji z PZPN ze względu na posiadanie Złotej Gwiazdki w systemie Certyfikacji. Osobny budżet w naszej księgowości to pieniądze na funkcjonowanie zespołów seniorskich. Mamy dwa męskie oraz jeden kobiecy. W tym elemencie mamy wsparcie Starostwa Powiatowego na płace trenerów oraz organizacje meczów, na własnym stadionie czy na wyjeździe . Na ten cel otrzymujemy razem na 3 zespoły około 300 tysięcy złotych. Za wynagrodzenia zawodników „odpowiedzialne” są wpłaty od sponsorów i ewentualne nagrody od PZPN za osiągane rezultaty jak np. zdobycie Wojewódzkiego Pucharu Polski czy nagrody z systemu Pro Junior System. Łącznie roczny budżet Polonii Środa Wielkopolska na te wszystkie cele i zdania mieści się w kwocie między 2 a 3 miliony złotych.
Fundamentem działania Klubu Piłkarskiego jest – boisko piłkarskie. Z moich obserwacji wynika, że w Środzie i ten aspekt jest dobrze dopracowany przez Klub. Ile aktualnie Polonia ma do dyspozycji boisk piłkarskich?
– Na Stadionie Średzkim mamy obecnie dostępne 3 boiska trawiaste oraz częściowo do dyspozycji boisko hokejowe ze sztuczną nawierzchnią. Od jesieni tego roku będziemy mogli korzystać z murawy Nowego Stadionu Średzkiego. Oprócz tych boisk mamy jeszcze w Środzie Stadion Lekkoatletyczny z boiskiem z trawy naturalnej. Z niego możemy korzystać codziennie po godzinie 18.00 gdyż wcześniej jest zajete przez lekkoatletów. W razie potrzeby korzystamy także z okolicznych boisk trawiastych w Zielnikach, Topoli i Koszutach. Mamy więc dostęp do prawie 10 boisk !
Z jakim wydatkiem musi mierzyć się Środa Wielkopolska przy budowie nowego Stadionu? To inwestycja Gminy, Powiatu czy może samej Polonii?
– Stadion Średzki buduje Gmina Środa Wielkopolska. Dotychczasowe prace kosztowały około 7-8 milionów złotych , na ukończenie potrzeba jeszcze co najmniej 5 milionów. Liczymy, że najpóźniej jesienią 2021 roku stadion będzie całkowicie do naszej dyspozycji.
Polonia Środa to solidna marka. Czy w okolicy macie w ogóle jakąś konkurencję? Czy na terenie Środy funkcjonuje jakiś inny Klub piłkarski lub Akademia?
– Na terenie Środy Wielkopolskiej funkcjonuje jeszcze Akademia PIłkarska Reissa . Polonia na tyle wczesnie rozwinęła szkolenie dzieci w swojej Akademii, że nie zdążyła się u nas rozwinąć inna szkółka.
Pierwsza dekada Pana „rządów” już za Panem. To imponujący wynik, zdaje się, ze najdłuższa „prezesura” w długiej historii Polonii. Polonia w obecnej formie to Klub na wysokim poziomie, jaki jest Pana przepis na ten sukces? Gdzie widzi Pan Polonię za kolejne 10 lat?
– Przepis na sukces ? Systematyczna praca , rozwój oraz wiarygodność. Zarząd klubu pełni funkcje w klubie całkowicie bezpłatnie ponieważ jest to dla nas wielka przyjemność działać w piłce nożnej, patrzeć jak klub się rozwija, jak wielką radość sprawia dzieciakom uprawianie piłki nożnej pod wodzą wykształconych, zaangażowanych trenerów. W futbolu potrzebna jest ogromna cierpliwość gdyż jak widać sukcesy nie przychodzą z dnia na dzień a dopiero po wielu latach. Obecnym celem zarządu jest doprowadzenie do ukończenia Nowego Stadionu Średzkiego a z celów sportowych to za parę lat widzimy męską Polonię na szczeblu centralnym a zespół kobiecy w Ekstralidze. Ja osobiście marzę także o zobaczeniu wychowanka Polonii Środa w seniorskiej Reprezentacji Polski.
Dziękuje bardzo za rozmowę i serdecznie pozdrawiam wszystkich kibiców z Grodziska Wielkopolskiego i okolic !