OFICJALNA STRONA INTERNETOWA KLUBU SPORTOWEGO

NASZA DYSKOBOLIA

Liga na ostatniej prostej

dyskobolia_20211009 (60)

Do końca rozgrywek V ligi zostało już tylko pięć kolejek. W miniony weekend zespoły V ligi rozegrały XXV serię spotkań. W II grupie, w której gra Nasza Dyskobolia doszło do interesujących pojedynków, zarówno z perspektywy tych zespołów, które biją się o awans jak i tych, którzy na dole tabeli walczą o utrzymanie. Przyjrzyjmy się zatem jak na pięć kolejek przed końcem sezonu wygląda sytuacja w naszej grupie.


Baraże i niepewność do końca, czyli zasady awansu i spadku

Zgodnie z regulaminem awansów i spadków WZPN do IV ligi awansują zwycięzcy trzech grup V ligi. Zespoły z drugich miejsc V ligi uzupełnione o ostatni zespół IV ligi, który nie został objęty bezpośrednim spadkiem rozegrają dwustopniowe baraże.

Jeśli natomiast chodzi o spadki to  regulamin WZPN mówi, że  do klasy okręgowej spadają trzy ostatnie zespoły z każdej grupy (miejsca 14 – 16) oraz drużyna z najgorszym bilansem spośród tych, które zajęły 13 miejsca w swoich grupach. Jak zapisano w regulaminie: ”Liczba drużyn spadających może się zwiększyć w związku z dodatkowymi spadkami z IV ligi. Tak więc zespoły plasujące się w dolnych rejonach tabeli będą musiały walczyć do ostatniej kolejki o każdy punkt, a  dodatkowo obserwować rozstrzygnięcia w pozostałych grupach V ligi oraz liczyć, że w wyższych ligach nie będzie spadkowiczów z Wielkopolski.


Zgodnie z przewidywaniami, czyli faworyt nie zawodzi

W II grupie V ligi w zasadzie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu można było wskazać pewniaka do awansu. Wiadomo, że w sporcie nie ma gwarancji sukcesu ale tym razem faworyt wywiązał się ze swej roli znakomicie. Lipno Stęszew bo o nim mowa praktycznie od pierwszej kolejki przewodził stawce, regularnie wygrywając i powiększając z tygodnia na tydzień przewagę nad resztą stawki. W niedzielę Lipno pokonało zajmującego drugą lokatę w tabeli Meblorza Swarzędz 1:0 i powiększyło swoją przewagę nad wiceliderem do 13 punktów. Tym samym praktycznie zapewniło sobie awans do IV ligi. Wprawdzie matematycznie rzecz biorąc, Lipno nie ma jeszcze takiej przewagi, która zapewniałaby awans (brakuje 2 punktów) ale realnie patrząc to już tylko formalność.

Tymczasem Meblorz, po, raczej przewidywanej, porażce z Lipnem i niespodziewanej porażce tydzień wcześniej na własnym stadionie  z 1922 Lechią Kostrzyn w dwóch ostatnich kolejkach nie punktował. Wykorzystały to skrzętnie drużyny Piasta Kobylnica i Orkanu Chorzemin, które w tych kolejkach zdobyły komplet punktów i tym samym włączyły się do walki o drugie, dające prawo gry w barażu, miejsce. Zatem na pięć kolejek przed końcem czołówka tabeli wygląda następująco:

1. Lipno Stęszew 67 punktów

2. Meblorz Swarzędz 54 punkty

3. Orkan Chorzemin 52

4. Piast Kobylnica 48


Niespodziewany outsider czyli klęska beniaminka

Na dole tabeli ostatnie miejsce od początku sezonu zajmował Orkan Konarzewo, którego w roli czerwonej latarni ligi zmieniła Stella Luboń. Zarówno Orkan jak i Stella nie mają już szans na utrzymanie w lidze. Zaskakująca in minus jest tutaj szczególnie postawa zespołu z Konarzewa, który sezon wcześniej był praktycznie nie do zatrzymania w klasie okręgowej i z wielkim, jak się wówczas wydawało, impetem i zamiarem odegrania znaczącej roli w rozgrywkach, wszedł do V ligi. Jednak zderzenie z piłkarską rzeczywistością okazało się brutalne i Orkan z zaledwie 12 punktami i dwoma zwycięstwami w 25 meczach, po jednym sezonie spada do klasy okręgowej.

Na 14, także spadkowym miejscu, plasuje się obecnie Pelikan Niechanowo z 24 punktami. Tu jednak różnice punktowe są niewielkie i wszystko się może zdarzyć. Moim zdaniem na tym miejscu znajdzie się  po ostatniej kolejce zespół Vitcovi Witkowo, który w wyniku zawirowań organizacyjnych na wiosnę przegrał wszystkie dotychczasowe mecze. Wiele wskazuje na to, że nie zmieni się to do końca rundy i drużyna, która miała na wiosnę walczyć o awans do IV ligi ostatecznie spadnie do klasy okręgowej.


Będzie się działo, czyli ciekawe pięć spotkań Naszej Dyskobolii

Nasza Dyskobolia zajmuje przed ostatnimi pięcioma kolejkami bezpieczną ósmą lokatę z dorobkiem 38 punktów. Biało – zielonym nie grozi ani spadek, ani awans, dlatego ostatnie mecze mogą rozegrać bez presji, ciesząc się grą, a jak wiadomo przynosi to często bardzo dobre rezultaty. W ramach tych pięciu kolejek szykują nam się prawdziwe hity. Na początek już w najbliższy weekend do Grodziska zawita lider Lipno Stęszew, który w meczu z Naszą Dyskobolią będzie się starał przyklepać awans. Tydzień później czeka nas coś, do czego wszyscy przygotowują się od dawna czyli „Mecz Stulecia” z Meblorzem Swarzędz. Zapowiada się wydarzenie jakiego Grodzisk jeszcze nie widział. A propos bilety są już do nabycia tutaj. Zaraz po tym wielkim piłkarskim święcie czeka naszą drużynę trudny wyjazd do Przyprostyni, na spotkanie z zawsze groźnym i wymagającym rywalem jakim jest Płomień Przyprostynia. Na zakończenie, w dwóch ostatnich spotkaniach będzie już nieco lżej. W przedostatniej kolejce będziemy gościć w Grodzisku Vitcovie Witkowo. Sezon zakończymy meczem w Konarzewie, gdzie zagramy z tamtejszym Orkanem, który tym meczem będzie żegnał się z rozgrywkami V ligi.

Rozkład gier w Naszej Dyskobolii w ostatnich pięciu kolejkach sezonu przedstawia się następująco:

29.05.2022 Lipno Stęszew (dom)

04.06. 2022 Meblorz Swarzędz (dom)

11.06. 2022 Płomień Przyprostynia (wyjazd)

18.06.2022 Vitcovia Witkowo (dom)

25.06.2022 Orkan Konarzewo (wyjazd)

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest