foto: Anna Borowiak /grodzisk.naszemiasto.pl.
Pięć kroków do V ligi
Jak mówi przysłowie nie należy dzielić skóry na niedźwiedziu ale zważywszy na obecny układ czołówki tabeli oraz na to, że do końca rozgrywek pozostało pięć kolejek można się pokusić o kilka wniosków jak będzie przebiegała rywalizacja na ostatniej ligowej prostej.
Na początek słów kilka dotyczących zasady awansów i spadków. Określa je załącznik numer 1 do regulaminu rozgrywek seniorów IV ligi i klas niższych na sezon 2020/2021, w którym czytamy:
„Do V Ligi awans bezpośredni uzyskają drużyny zajmujące pierwsze miejsca w grupach Klas Okręgowych. Zespoły z drugich miejsc rozgrywają pomiędzy sobą baraże o trzy miejsca w V Lidze. Po losowaniu w barażach rozgrywany jest jeden mecz na boisku zespołu z lepszym bilansem po zakończonym sezonie. W przypadku dalszego wolnego miejsca w V lidze awans uzyskuje zespół, który spośród przegranych w barażach legitymuje się najlepszym bilansem z całego sezonu.”
W naszej grupie czołówka tabeli wygląda na dziś:

Bardzo istotne jest to, że Orkan Konarzewo ma o jeden mecz więcej rozegrany od Naszej Dyskobolii. Z kolei zajmujące trzecie i czwarte miejsce w tabeli Orzeł Granowo i Huragan Michorzewo mają do biało – zielonych 14 punktów straty. Oczywiście daje to jeszcze tym zespołom matematyczne szanse, bo do zdobycia pozostało jeszcze 15 punktów jednak chyba nikt nie wierzy w to, że prawdopodobna jest sytuacja, w której Nasza Dyskobolia nie zdobywa żadnego punktu w ostatnich pięciu meczach a Orzeł lub Huragan zdobywają komplet. Mówiąc więc szczerze w grze o V ligę pozostały dwa zespoły; są to Orkan Konarzewo oraz Nasza Dyskobolia. To między tymi drużynami rozstrzygnie się, kto będzie cieszył się z bezpośredniego awansu do V ligi a kto będzie szukał swojej szansy w barażach.
Rozkład jazdy Orkanu Konarzewo i Naszej Dyskobolii na te pięć ostatnich kolejek przedstawia się następująco:

W powyższym zestawieniu: kolejka, termin, przeciwnik, miejsce w tabeli, W /D – wyjazd / dom.
Losy awansu, moim zdaniem, rozstrzygną się w czterech najbliższych kolejkach. Już w najbliższej kolejce 6 czerwca może dojść do zmiany na pozycji lidera bowiem pauzuje w niej Orkan Konarzewo. W kolejnych dwóch kolejkach oba zespoły zagrają z teoretycznie słabszymi rywalami a jak mówił pod koniec września 2020 w wywiadzie dla naszadyskobolia.pl trener Radek Nolka:
„(…) wbrew pozorom nie zawsze awanse zdobywa się w meczach z bezpośrednimi rywalami w tabeli, bo na te mecze wszyscy sie mobilizują, ale właśnie w meczach z teoretycznie słabszymi przeciwnikami.”
Jeśli liderzy w tych meczach nie zaliczą jakiś wpadek, które zwiększą różnice punktowe między nimi, to o tym kto zajmie pierwsze a kto drugie miejsce może zadecydować bezpośrednie spotkanie pomiędzy Naszą Dyskobolią a Orkanem w Grodzisku w przedostatniej serii spotkań. W ostatniej kolejce Nasza Dyskobolia udaje się do Dusznik na mecz z Sokołem, który w całym sezonie wywalczył 8 punktów. Z kolei Orkan gra u siebie z Gromem Czacz. Jestem przekonany, że obie drużyny zainkasują w tych meczach trzy punkty.
W przypadku, gdy po ostatniej kolejce oba zespoły będą miały równą ilość punktów, wówczas zgodnie z regulaminem rozgrywek WZPN na sezon 2020/2021 (rozdział IX, paragraf 33, punkt 4, podpunkt 1) :
„4. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:
1) przy dwóch zespołach:
a. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
b. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
c. przy dalszej równości, zgodnie z zasadą, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
d. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek w spotkaniach w danym sezonie,
e. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych w spotkaniach w danym sezonie,
f. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów w danym sezonie,
g. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów na wyjeździe w danym sezonie.”
Jesienią w Konarzewie padł bezbramkowy remis. Bilans bramkowy Orkanu wynosi +47 natomiast bilans Naszej Dyskobolii to +68. Tak więc jeśli oba zespoły zakończą sezon z równą ilością punktów, języczkiem u wagi będzie mecz pomiędzy tymi zespołami w kolejce z 20 czerwca. Możliwe są następujące scenariusze:
– zwycięstwo jednego lub drugiego zespołu sprawia, że to on będzie liderem po zakończeniu rozgrywek,
– bezbramkowy remis – liderem zostaje Nasza Dyskobolia z uwagi na lepszy bilans bramkowy,
– bramkowy remis – liderem zostaje Orkan Konarzewo z uwagi na strzelenie bramek na wyjeździe,
W przypadku zajęcia przez biało – zielonych drugiego miejsca, będą oni walczyli o awans do V ligi w barażach. Przyjrzyjmy się zatem jak wygląda aktualny ranking według kolejności rozstawienia zespołów, które na dziś zajmują drugie miejsca. Nasza Dyskobolia na dziś drugim w kolejności rozstawionym zespołem po Meblorzu Swarzędz. Oczywiście na finiszu rozgrywek na drugich miejscach mogą się znaleźć inne zespoły.
