OFICJALNA STRONA INTERNETOWA KLUBU SPORTOWEGO

NASZA DYSKOBOLIA

Strzał z Karola #29

ND-LZS 5

foto: Anna Borowiak /grodzisk.naszemiasto.pl.

Pięć kroków do V ligi


Jak mówi przysłowie nie należy dzielić skóry na niedźwiedziu ale zważywszy na obecny układ czołówki tabeli oraz na to, że do końca rozgrywek pozostało pięć kolejek można się pokusić o kilka wniosków jak będzie przebiegała rywalizacja na ostatniej ligowej prostej.

Na początek słów kilka dotyczących zasady awansów i spadków. Określa je załącznik numer 1 do regulaminu rozgrywek seniorów IV ligi i klas niższych na sezon 2020/2021, w którym czytamy:

„Do V Ligi awans bezpośredni uzyskają drużyny zajmujące pierwsze miejsca w grupach Klas Okręgowych. Zespoły z drugich miejsc rozgrywają pomiędzy sobą baraże o trzy miejsca w V Lidze. Po losowaniu w barażach rozgrywany jest jeden mecz na boisku zespołu z lepszym bilansem po zakończonym sezonie. W przypadku dalszego wolnego miejsca w V lidze awans uzyskuje zespół, który spośród przegranych w barażach legitymuje się najlepszym bilansem z całego sezonu.”

W naszej grupie czołówka tabeli wygląda na dziś:

Bardzo istotne jest to, że Orkan Konarzewo ma o jeden mecz więcej rozegrany od Naszej Dyskobolii. Z kolei zajmujące trzecie i czwarte miejsce w tabeli Orzeł Granowo i Huragan Michorzewo mają do biało – zielonych 14 punktów straty. Oczywiście daje to jeszcze tym zespołom matematyczne szanse, bo do zdobycia pozostało jeszcze 15 punktów jednak chyba nikt nie wierzy w to, że prawdopodobna jest sytuacja, w której Nasza Dyskobolia nie zdobywa żadnego punktu w ostatnich pięciu meczach a Orzeł lub Huragan zdobywają komplet. Mówiąc więc szczerze w grze o V ligę pozostały dwa zespoły; są to Orkan Konarzewo oraz Nasza Dyskobolia. To między tymi drużynami rozstrzygnie się, kto będzie cieszył się z bezpośredniego awansu do V ligi a kto będzie szukał swojej szansy w barażach. 

 Rozkład jazdy Orkanu Konarzewo i Naszej Dyskobolii na te pięć ostatnich kolejek przedstawia się następująco:

W powyższym zestawieniu: kolejka, termin, przeciwnik, miejsce w tabeli, W /D – wyjazd / dom.

Losy awansu, moim zdaniem, rozstrzygną się w czterech najbliższych kolejkach. Już w najbliższej kolejce 6 czerwca może dojść do zmiany na pozycji lidera bowiem pauzuje w niej Orkan Konarzewo. W kolejnych dwóch kolejkach oba zespoły zagrają z teoretycznie słabszymi rywalami a jak mówił pod koniec września 2020 w wywiadzie dla naszadyskobolia.pl trener Radek Nolka:

„(…) wbrew pozorom nie zawsze awanse zdobywa się w meczach z bezpośrednimi rywalami w tabeli, bo na te mecze wszyscy sie mobilizują, ale właśnie w meczach z teoretycznie słabszymi przeciwnikami.”

Jeśli liderzy w tych meczach nie zaliczą jakiś wpadek, które zwiększą różnice punktowe między nimi, to o tym kto zajmie pierwsze a kto drugie miejsce może zadecydować bezpośrednie spotkanie pomiędzy Naszą Dyskobolią a Orkanem w Grodzisku w przedostatniej serii spotkań. W ostatniej kolejce Nasza Dyskobolia udaje się do Dusznik na mecz z Sokołem, który w całym sezonie wywalczył 8 punktów. Z kolei Orkan gra u siebie z Gromem Czacz. Jestem przekonany, że obie drużyny  zainkasują w tych meczach trzy punkty.

W przypadku, gdy po ostatniej kolejce oba zespoły będą miały równą ilość punktów, wówczas zgodnie z regulaminem rozgrywek WZPN na sezon 2020/2021 (rozdział IX, paragraf 33, punkt 4, podpunkt 1) :

„4. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:
1) przy dwóch zespołach:

a. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,

b. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,

c. przy dalszej równości, zgodnie z zasadą, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,

d. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek w spotkaniach w danym sezonie,

e. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych w spotkaniach w danym sezonie,

f. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów w danym sezonie,

g. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów na wyjeździe w danym sezonie.”

 

Jesienią w Konarzewie padł bezbramkowy remis. Bilans bramkowy Orkanu wynosi +47 natomiast bilans Naszej Dyskobolii to +68. Tak więc jeśli oba zespoły zakończą sezon z równą ilością punktów, języczkiem u wagi będzie mecz pomiędzy tymi zespołami w kolejce z 20 czerwca. Możliwe są następujące scenariusze:  

– zwycięstwo jednego lub drugiego zespołu sprawia, że to on będzie liderem po zakończeniu rozgrywek,

– bezbramkowy remis  – liderem zostaje Nasza Dyskobolia z uwagi na lepszy bilans bramkowy,

– bramkowy remis – liderem zostaje Orkan Konarzewo z uwagi na strzelenie bramek na wyjeździe,

W przypadku zajęcia przez biało – zielonych drugiego miejsca, będą oni walczyli o awans do V ligi w barażach. Przyjrzyjmy się zatem jak wygląda aktualny ranking według kolejności rozstawienia zespołów, które na dziś zajmują drugie miejsca. Nasza Dyskobolia na dziś drugim w kolejności rozstawionym zespołem po Meblorzu Swarzędz. Oczywiście na finiszu rozgrywek na drugich miejscach mogą się znaleźć inne zespoły.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest