OFICJALNA STRONA INTERNETOWA KLUBU SPORTOWEGO

NASZA DYSKOBOLIA

STRZAŁ Z KAROLA #20

Krwiobus1

Każda kropla krwi się liczy

2020-12-14

Z Michałem Michalskim rozmawia Karol Hoffmann

W całej Polsce dramatycznie brakuje krwi. Trwająca pandemia spowodowała, że Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ograniczały działalność stacjonarną oraz odwoływały część akcji wyjazdowych. To sprawiło, że sytuacja zrobiła się naprawdę poważna i dlatego RCKiK apelują o oddawanie krwi.

Krew to lek który ratuje życie i można ją otrzymać tylko przez pobranie od dawcy. Dlatego już w niedzielę 27 grudnia w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku w Grodzisku odbędzie się współorganizowana przez Naszą Dyskobolię zbiórka krwi. Nim pojawicie się na Starym Rynku w Grodzisku przeczytajcie wywiad z Michałem Michalskim organizatorem zbiórek krwi w powiecie grodziskim.

Jesteś organizatorem zbiórek krwi w powiecie grodziskim. Jak to się stało, że zająłeś się tą działalnością? Na czym dokładnie polega Twoja praca?

Już w Liceum zacząłem oddawać krew. Pierwszy raz – żeby urwać się z lekcji. Po jakimś czasie zdałem sobie sprawę, że oddając krew mogę uratować czyjeś życie lub po prostu komuś pomóc. I tak zacząłem oddawać krew regularnie, co około 2 miesiące. Potem zorientowałem się, że w Grodzisku Wlkp. nie ma stałego punktu poboru krwi a organizowane zbiórki są sporadyczne. Dlatego razem ze znajomymi postanowiliśmy spróbować zorganizować pierwszą zbiórkę krwi. Odbyła się ona 14 sierpnia 2017 roku przy parafii św. Faustyny w Grodzisku Wlkp. Podczas  tej zbiórki krew oddało około pięćdziesięciu osób. Był to dla nas znak, żeby kontynuować organizację zbiórek krwi. Tym samym robimy to aż do dziś, nie tylko w Grodzisku, ale także w Rakoniewicach. Moja praca polega na wyznaczeniu terminu zbiórki, miejsca zbiórki oraz promocji akcji, tak żeby krwiodawców było jak najwięcej. Prowadzimy też fanpage na Facebooku – „Zbiórka Krwi Grodzisk Wlkp.” Wszystko odbywa się w uzgodnieniu z RCKiK w Poznaniu.

Porozmawiajmy teraz chwilę o samym pobraniu. Myślę, że te informacje mogą się przydać tym, którzy zastanawiają się czy dwudziestego siódmego grudnia odwiedzić krwiobus. Zacznijmy od tego jakie wymagania musi spełnić osoba, która chce oddać krew? A jakie są z kolei przeciwskazania do oddania krwi?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała. Co do przeciwwskazań to może być ich wiele. Zależy to indywidualnie od każdej osoby i jej aktualnego stanu zdrowia. Ostatecznie decyduje o tym lekarz obecny na zbiórce, na podstawie morfologii krwi oraz  odpowiedzi udzielonych w ankiecie przed oddaniem krwi. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy może oddać krew, powinien skonstatować się z RCKiK w Poznaniu, gdzie zostaną mu udzielone wszelkie informacje.

Jak powinna się przygotować osoba, która chce oddać krew? Czy są jakieś zalecenia żywnościowe? Czy powinien jakoś specjalnie się ubrać?

Nie należy przychodzić do oddania krwi na czczo! Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po   posiłku. Należy unikać potraw tłustych. Przed oddaniem należy pić dużo wody lub soków owocowych, nie należy tez palić papierosów. Nie należy przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu (najlepiej nie pić alkoholu już dzień wcześniej). Co do ubioru, należy wziąć pod uwagę to, że stoi się i czeka na oddanie krwi czasami około 1-2 godzin przed KRWIOBUSEM – trzeba ubrać się stosownie do pogody.

W czasach koronawirusa szczególnie ważne jest zachowanie reżimu sanitarnego jak więc wygląda cała procedura obsługi krwiodawcy począwszy od jego pojawienia się przed autobusem?

Na samym początku badana jest temperatura oraz wypełniana ankieta dotycząca koronawirusa. Następnie cała procedura wygląda tak jak zawsze (wypełniana jest ankieta – odnosząca się do aktualnego stanu zdrowia, rejestracja, wstępne badanie krwi-morfologia, badanie lekarskie i jeśli decyzja lekarza jest pozytywna przechodzimy do oddania krwi), z tą różnicą, że należy mieć zakryte usta i nos, zachować odpowiednią odległość i stosować się do zaleceń personelu RCKiK. W trakcie procesu oddawania krwi personel również ma zakryte usta i nos oraz przestrzega procedur związanych z dezynfekcją.

Ile krwi oddaje krwiodawca podczas jednego pobrania?

Jednorazowo pobiera się 450 ml.

Akcja trwa od godziny 9 do 15. Ilu dawców udaje się obsłużyć w takim czasie?

W takim czasie udaje się obsłużyć ok 60-70 dawców. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, aby nie przychodzić do oddania krwi na ostatnią chwilę.

Około 50 osób x 450 ml to daje 22,50 litrów krwi. Jaka to jest wielkość w odniesieniu do bezpiecznego poziomu wielkości rezerw w RCKiK? Czy jest to raczej przysłowiowa kropla w morzu czy znaczące wsparcie?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo każda kropla krwi się liczy. Jeśli krew odda 50 osób, to daje nam 22,50 litrów – jest to znaczące wsparcie dla RCKiK. Oczywiście jest dobrze, aby Honorowych Dawców Krwi było jak najwięcej, ponieważ krew jest potrzebna na każdym kroku tj. podczas operacji, zabiegu, porodu itd. Dlatego cieszymy się jeśli przyjdzie 20 osób oraz jak będzie ich 50 i więcej.

Krew jest nadal bardzo potrzebna. Być może ktoś z naszych czytelników zastanawia się czy zorganizować zbiórkę np. u siebie w firmie. Rozumiem, że taka osoba może się z Tobą skontaktować? Co musi zrobić taki potencjalny organizator, jakie wymogi spełnić?

Jak najbardziej można się ze mną skontaktować, udzielę wszelkich informacji co do organizacji oraz pomogę w promocji akcji. Przede wszystkim  trzeba mieć miejsce na KRWIOBUS, dostęp do toalety dla personelu RCKiK oraz co najważniejsze należy tak wypromować akcję, żeby zgłosili się chętni do oddania krwi.

Dziękuje za rozmowę i oczywiście zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w zbiórce, która 27 grudnia w godzinach od dziewiątej do piętnastej odbędzie się na Starym Rynku w Grodzisku Wlkp.

Również dziękuje i oczywiście zapraszamy na zbiórkę.

Aktualne stany rezerw krwi w poznańskim RCKiK możecie śledzić tutaj:

https://www.rckik.poznan.pl/

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest