OFICJALNA STRONA INTERNETOWA KLUBU SPORTOWEGO

NASZA DYSKOBOLIA

STRZAŁ Z KAROLA #16

FB_IMG_1605471835824

Mamy świetną ekipę młodych ludzi, którzy mogą zajść bardzo daleko…

2020-11-22

Z Abdu Salem rozmawia Karol Hoffmann

 

Na skrzydle jest szybki niczym pustynny wiatr, potrafi świetnie zacentrować do kolegi ustawionego w polu karnym lub sam sfinalizować akcję celnym strzałem. W zakończonej niedawno rundzie jesiennej bramkarze przeciwników pięciokrotnie musieli wyjmować piłkę z siatki po jego strzałach. Jedyny straniero w Naszej Dyskobolii. O swoim rodzinnym mieście i kraju, o futbolu i nie tylko rozmawiałem z Abdu Salemem.

 

Wszyscy w Grodzisku wiedzą, że pochodzisz z Tunezji jednak nic więcej. Czy możesz powiedzieć coś więcej o sobie? Kim jest Abdu Salem? Z jakiego regionu Tunezji / miasta pochodzisz? Czym zajmowałeś się w Tunezji?

Nazywam się Abdelrahman Salem, mam 31 lat, jestem Tunezyjczykiem. Dokładnie mówiąc pochodzę z  miasta  Sousse. Mieszkając w Sousse pracowałem w branży turystycznej.

 

A jak wyglądała Twoja kariera w Tunezji? W jakim klubie grałeś? Na jakim poziomie rozgrywek?

Moja kariera w Tunezji była krótka. Mam za sobą występy w dwóch klubach: Stade Soussien oraz Thrayet Sport, w których grałem na czwartym i trzecim poziomie ligowym.

 

Porozmawiajmy chwilę o Twojej ojczyźnie. Dla zdecydowanej większości Polaków Tunezja kojarzy się tylko ze słońcem, plażami i urlopem. Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o swoim kraju?

Moje rodzinne miasto jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast na kontynencie afrykańskim. Wielu jego mieszkańców  nadal zachowuje tunezyjskie zwyczaje, tradycyjny charakter i dziedzictwo, co daje turystom możliwość poznania starożytnej cywilizacji tunezyjskiej. Sousse. słynie z pięknego widoku na morze i rozległych terenów zieleni i jest znane jako zielona Tunezja. Turyści mogą tam odpocząć i cieszyć się piaszczystymi plażami oraz uprawiać różne sporty wodne. Słynie też z gór i obszarów pustynnych, po których można łatwo się poruszać, dzięki czemu mogą doświadczyć pustynnego życia i przeżyć pustynne przygody takie jak na przykład: safari na grzbiecie wielbłąda. Znane z tradycyjnych bazarów, na których nawet najwybredniejsi turyści mogą kupić pamiątki dla siebie takie jak tradycyjne miedziane grawerowane przedmioty czy  wyroby szklane z malowanymi motywami związanymi ze  starożytną sztuką tunezyjską. Region słynie z produkcji zbóż  (jęczmień, pszenica) oraz oliwek i daktyli. Jest dobrze znany z eksportu produktów morskich, zwierząt gospodarskich i surowców mineralnych: fosforanów, żelaza, ołowiu i cynku oraz ropy.

 

Jacy są Tunezyjczycy, czy są jakieś cechy charakteru, które można uznać za typowo tunezyjskie? Czy jest coś co wyróżnia Tunezyjczyków spośród innych narodów?

Tunezja jest prawdopodobnie najbardziej znana z szerokiego wachlarza atrakcji historycznych, w tym starożytnego miasta Kartagina w Tunisie i ogromnego amfiteatru El Jem w pobliżu Sousse, które pokazują wpływy różnych cywilizacji, które osiedliły się w tym kraju przez lata.

Tunezyjczycy są przyjaźni i mili. Zawsze chętnie pomogą i służą radą wszystkim odwiedzającym ich kraj. Nigdy jednak nie zobaczysz, że Tunezyjczyk się spieszy – na wszystko mają zawsze jest wystarczająco dużo czasu. Oficjalnym językiem Tunezji jest arabski, ale większość mieszkańców mówi również po francusku.

W Polsce piłka nożna uchodzi za najpopularniejszą dyscyplinę sportu. Czy w Tunezji jest tak samo popularna czy może jest jakaś inna popularniejsza dyscyplina sportu?

Podobnie jak w Polsce również w Tunezji piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w kraju.

 

W Polsce niewiele wiemy też o tunezyjskiej piłce nożnej. Jak wyglądają rozgrywki ligowe w Tunezji? Jakie są najsilniejsze tunezyjskie kluby? Jak radzą sobie tunezyjskie kluby w rozgrywkach międzynarodowych?

Liga tunezyjska jest według rankingu ligą w Afryce i wśród krajów arabskich. Zajmuje też dwudzieste szóste miejsce w rankingu najlepszych lig na świecie. Najlepsze tunezyjskie kluby to Etoile Sportive du Sahel, Esperance Sports Tunisia oraz Club Africain.

 

Jeśli miałbyś wskazać najlepszego tunezyjskiego piłkarza, kto by to był i dlaczego?

Według mnie najlepszym tunezyjskim zawodnikiem jest Wajdi Kechrida. Jest to zawodnik, który ciężko pracuje i zawsze gdy gra dla swojego klubu daje z siebie sto procent. Życzę mu aby zrobił wielką karierę.

 

Wróćmy teraz do Polski. Jak długo mieszkasz już w Polsce?

Jestem już w Polsce od pięciu lat.

 

Co sprawiło, że zdecydowałeś się na przyjazd akurat do Polski?

Moje przeznaczenie sprowadziło mnie do Polski a wszystko to jest zapisane w moim życiu.

 

Jak to się stało, że znalazłeś się właśnie w Grodzisku?

Przyjechałem do Polski z moją byłą żoną Polką i początkowo mieszkałem w Słupcy. Udało mi się znaleźć pracę w Kotowie i w ten sposób zamieszkałem w Grodzisku.

Ile wiedziałeś o Polsce gdy tu przyjechałeś?

Gdy w roku 2015 przyjechałem do Polski wiedziałem, że Polska to piękny ale zimny kraj. Znałem też jedną z najpopularniejszych polskich potraw – bigos.

 

Czy jest coś w Polsce co szczególnie Cię zaskakuje, dziwi, śmieszy?

Rozśmiesza mnie, gdy Polacy tańczą w rytm piosenek disco polo.

 

Jak Ty jako obcokrajowiec postrzegasz Polaków? Co o nas sądzisz?

Według mnie Polacy są bardzo przyjaźni przed alkoholem, ale gdy zdarzy im się wypić to bywa różnie. Natomiast  jeśli chodzi o Naszą Dyskobolię  to jestem bardzo wdzięczny wszystkim w klubie.

 

Jak trafiłeś do Naszej Dyskobolii? Jak wspominasz swoją pierwszą wizytę w klubie, swój pierwszy trening?

Trenera poznałem w zeszłym roku na turnieju i wówczas powiedziałem mu, że chcę grać w zespole. Pierwszy trening odbyłem w ciszy, nie odzywając się ani słowem. Niezależnie od tego wszyscy byli przyjaźnie do mnie nastawieni.

 

Wiem, że mówisz po angielsku i francusku a jak z Twoim polskim? Rozumiem, że nie masz problemu aby porozumieć się z kolegami z zespołu?

Mówię po angielsku, francusku i arabsku, również trochę polsku Na boisku komunikuję się z moimi kolegami,  rozumiem ich, ale trudno mi odpowiedzieć po polsku. Będę się starł i jestem pewien, że za jakiś czas będę mówił bardzo dobrze po polsku.

 

Świetnie wprowadziłeś się do drużyny, dużo grasz, jesteś nie do zatrzymania na prawym skrzydle, zdobyłeś już pięć bramek. Jakie są Twoje największe piłkarskie atuty?

Moją mocną stroną jest to, że myślę gdy gram w piłkę

 

A jeśli miałbyś ocenić Naszą Dyskobolię: co stanowi o sile zespołu? Co decyduje o tym, że zespół notuje tak świetne wyniki?

Nasza Dyskobolia zasługuje na to aby być wyżej niż obecnie. Mamy świetną ekipę młodych ludzi, którzy mogą zajść bardzo daleko, jeśli będą ciężko pracować. Istotne jest również aby kibice wspierali zespół. Naszą siłą jest to, że doskonale wiemy, że tak dobre wyniki nie przychodzą same ale są rezultatem ciężkiej pracy oraz tego, że na każdym meczu dajemy z siebie sto procent.

 

Odkąd grasz w Naszej Dyskobolii profil na Facebooku odwiedza sporo Tunezyjczyków. Czy Twoja rodzina i znajomi na bieżąco śledzą Twoją karierę?

Tak, rzeczywiście moja rodzina i moi znajomi z Tunezji śledzą moje dokonania w Polsce.

 

Czy myślisz o tym aby zostać w Polsce na stałe czy też planujesz wrócić do swojej ojczyzny?

Chcę zostać w Polsce a Tunezję odwiedzać latem aby spotkać się z moją rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

 

Dziękuje bardzo za rozmowę i życzę powodzenia i awansu!

Dziękuję za rozmowę!

Życzę Naszej Dyskobolii wszystkiego najlepszego i obiecuję, że zawsze będę dawał z siebie sto procent na boisku.

Na koniec zapraszam do odwiedzenia mojego rodzinnego miasta Sousse. Jestem przekonany, że nie będziecie żałować.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest