OFICJALNA STRONA INTERNETOWA KLUBU SPORTOWEGO

NASZA DYSKOBOLIA

STRZAŁ Z KAROLA #11

DSC00200_2

Strzał z Karola – odcinek 11/2020

Podręczny słownik kibica

2020-10-16

Karol Hoffmann

Na meczach Naszej Dyskobolii widać coraz więcej nowych twarzy. Zdarza się, że kibicują całe rodziny. Cieszy nas to niezmiernie i choć stadion został zamknięty w związku z korona wirusem wierzymy, że będziecie z nami przed monitorami i telewizorami a gdy nadejdą lepsze czasy zobaczymy się ponownie na stadionie, aby wspólnie przeżywać piłkarskie emocje. Ponieważ jednak piłkarski żargon może początkującym kibicom przysporzyć nieco problemów w dzisiejszym odcinku przedstawiam dwadzieścia terminów, które każdy kibic znać powinien.

Afera (grać na aferę) – gra polegająca na dalekim wykopie przez bramkarza lub obrońcę w pole karne przeciwnika (patrz laga) i atakowaniu jak największą ilością graczy. Celem jest zdobycie gola za wszelką cenę i w jakikolwiek sposób. Grę na aferę stosuje zwykle drużyna, dla której wynik jest niekorzystny w końcówce meczu, gdy nieistotny jest już styl a liczy się konieczność strzelenia bramki.

Aptekarz – zbyt skrupulatny w swoich decyzjach sędzia. Gwiżdże każde nawet najmniejsze przewinienie, dokładnie wskazuje, z którego miejsca ma być wznowiona gra. Przez swoją skrupulatność i drobiazgowość przeszkadza w grze obu drużynom i staje się „najważniejszy” na boisku.

Autobus (postawić autobus) – głęboka obrona całą drużyną głównie w obrębie własnego pola karnego. Stosowana przez słabsze drużyny w starciu z silniejszymi rywalami aby utrzymać korzystny wynik. Taktyka wielce nieatrakcyjna dla kibica czasami sprawia, że w końcówce meczu atakujący grają na aferę.

Babol (walnąć babola) – błąd, wpadka obrońców lub bramkarza zwykle nie wymuszony, który powoduje bezpośrednie zagrożenie utratą bramki lub nawet jej utratą. Jednym z najsłynniejszych baboli w polskiej piłce było wpuszczenie bramki przez Tomasza Kuszczaka, po wybiciu piłki przez bramkarza Kolumbii.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=8omXAudH8cA[/embedyt]

 

Bamber – strzał z bambra zwany też strzałem z pika, prezesa, z dużego palca, ze szpica i w końcu strzał z Karola. Zagranie, które ma chyba najwięcej synonimów. Powód do wstydu i drwin z kolegi na podwórku, który popisał się takim zagraniem. Strzał czubkiem buta, po którym piłka nabiera niekontrolowanej rotacji i jest trudna do obrony.

Brazyliana – efektowne zagranie / zagrania, widowiskowe dryblingi, techniczne sztuczki, z których jak wiadomo słyną piłkarze z Ameryki Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem Brazylijczyków.

Centrostrzał – przypadkowy strzał na bramkę, który w zamierzeniu miał być dośrodkowaniem. Zasadniczo nigdy nie jest zamierzonym działaniem ale jeśli  centrostrzał kończy się zdobyciem gola, a wówczas strzelć zawsze twierdzi, że był to mierzony strzał na bramkę. Inna sprawa, że bramki zdobyte centostrzałem są zazwyczaj dużej urody.

Drewno – piłkarz o mówiąc delikatnie o subtelnym wyszkoleniu technicznym, od którego piłka odbija się jakby był z drewna.

Dostać piłkę za kołnierz – kopnięcie piłki w taki sposób, że przelatuje nad zawodnikiem. Gdy bramkarz wyjdzie za bardzo przed bramkę, może w ten sposób umożliwić rywalom strzelenie gola. Tu  również możemy się posłużyć przykładem Tomasza Kuszczaka, który nie dość, że wpuścił babola to jeszcze piłka wpadła mu za kołnierz.

Hattrick – strzelenie przez zawodnika trzech bramek w jednym meczu. Hattrick nazywamy klasycznym, gdy zawodnik strzeli trzy bramki w ciągu jednej połowy spotkania.

Jedenastka – zwany też wapno czyli po prostu rzut karny. Sędzia dyktuje rzut karny, gdy zawodnik drużyny atakującej zostanie sfaulowany w polu karnym lub gdy obrońca w polu dotknie piłki ręką. W Wielkopolsce kiedyś nazywany był też elwą. Od niemieckiego „elf” czyli jedenaście.

Kanał – zwany też siatką, to zagranie, w którym jeden zawodnik posyła piłkę między nogami przeciwnika. Można powiedzieć, że jest to w pewien sposób ośmieszenie rywala, który został w ten sposób ograny.

Klepka – gra z pierwszej piłki czyli oddanie jej do partnera bez przyjmowania. Jest to bardzo szybki i widowiskowy dla kibiców sposób rozgrywania akcji i bywa bardzo groźny dla przeciwnika.

Korner – inaczej rzut rożny. Wprowadzenie piłki z narożnika boiska po wybiciu jej przez zawodnika drużyny przeciwnej za linię końcową przy własnej bramce. Zdarza się, że zawodnik zdobywa bezpośrednio z rzutu rożnego bramkę – patrz rogal.

Laga – w potocznym słownictwie piłkarskim długie i mocne wykopanie piłki w kierunku bramki przeciwnika. Zagranie może być stosowane w celu szybkiego przeniesienia gry pod pole karne rywala stosowane min. w trakcie gry na aferą

Nakładka – zagranie faul polegające na tym, że piłkarz atakuje przeciwnika spodnią częścią stopy. Nakładka bywa bardzo bolesna zwłaszcza, gdy zaatakowany właśnie próbował wybić piłkę i nadział się na podeszwę przeciwnika.

Offside – czyli po polsku spalony. Legenda głosi, że interpretacji tego przepisu nie da się wyjaśnić kobiecie ale to tylko legenda bo zapewne nie jedna z Pań odwiedzających stadion przy Powstańców Chocieszyńskich 52 potrafi bez zmrużenie oka wyjaśnić istotę tego przepisu.Najkrócej mówiąc spalonego mamy wtedy, gdy w momencie podania piłki do zawodnika znajdującego się pod bramką rywali, zawodnik ten znajduje się między ostatnim obrońcą a bramkarzem (czyli przed ostatnim obrońcą).

Okienko – strzał w okienko, czyli strzał w górny narożnik bramki. Trudny do obrony dla bramkarza i widowiskowy dla kibiców. Wielu zawodników próbuje swojego szczęścia w takim zagraniu wykonując rzuty wolne z przed pola karnego.

Presować – stosować pressing czyli atakować przeciwnika, który usiłuje rozegrać piłkę. Jeśli atakuje się drużynę przeciwną jak tylko zaczyna rozgrywać piłkę od swojego pola karnego to mamy do czynienia z tak zwanym wysokim pressingiem. Aby prowadzić taki sposób gry przez dłuższy czas niezbędna jest bardzo dobra kondycja.

Rogal – dobrze podkręcona piłka bita z rzutu rożnego, zmierzająca w światło bramki. Taki strzał może  sprawić bramkarzowi dużo kłopotu pod warunkiem, że bramkarz jest w ogóle zainteresowany piłką – patrz film poniżej, który przedstawia jednocześnie i rogala i babola.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest