OFICJALNA STRONA INTERNETOWA KLUBU SPORTOWEGO

NASZA DYSKOBOLIA

Biało – zielona kuźnia talentów

szal

Z Prezesem UKS Dyskobolia Arturem Kalinowskim rozmawia Karol Hoffmann

 

W drużynie seniorskiej Naszej Dyskobolii jest ich siedmiu i stanowią o sile tego zespołu, są to: Jakub Hemmerling, Kacper Kuik , Mikołaj Piosik, Karol Pracowity, Marcin Woźny, Oleksandr Lobasiuk, Wiktor Blinkiewicz. Ósmy Cezary Dziedzic, choć w tej rundzie reprezentuje barwy Obry Zbąszyń, to jest tam wypożyczony i formalnie też jest zawodnikiem Naszej Dyskobolii. Co łączy wszystkich wyżej wymienionych zawodników? Otóż wszyscy oni są wychowankami naszego klubu partnerskiego UKS Dyskobolia. Zapraszam Was do przeczytania wywiadu jakiego naszadyskobolia.pl udzielił Prezes  UKS Dyskobolia Pan Artur Kalinowski.

 

Zebranie założycielskie UKS Dyskobolia miało miejsce w styczniu 2010 roku. Brali w nim udział ówczesny Burmistrza Grodziska Henryk Szymański, nauczyciele i dyrektorzy szkół podstawowych oraz gimnazjów z gminy Grodzisk oraz przedstawicieli rodziców. Jakie cele przyświecały zakładającym wówczas UKS Dyskobolia? Jakie miały być główne zadania nowopowstałego klubu?

 

Uczniowski Klub Sportowy Dyskobolia został powołany do życia na zebraniu założycielskim w dniu 25 stycznia 2010 roku. Zebranie to odbyło sie w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Wlkp. a brali w nim udział nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy kilkoro rodziców oraz dyrektorzy grodziskich szkół podstawowych i obu gminnych gimnazjów.

 

Założycielami klubu byli nauczyciele pracujący w naszych szkołach, znani w środowisku trenerzy młodzieżowej piłki nożnej. W gronie założycieli znaleźli się również dwaj urzędnicy  Jan Koza wieloletni Sekretarza Gminy oraz ja, który wówczas pełniłem funkcję Dyrektora ZEAS.

 

Naszym celem było utworzenie stowarzyszenia sportowego, którego głównymi zadaniem miało  być szkolenie dzieci i młodzieży w piłce nożnej. Kadrę trenerską stanowili od początku doświadczeni trenerzy, szkolący młodzież w tym między innymi panowie Marian Łuczak ,Piotr Stasiłowicz czy Piotr Kaczmarek. Nasz UKS tworzyli i tworzą również rodzice naszych zawodników, którzy pracują na rzecz klubu na zasadach wolontariatu. Zaczynając pracę w klubie i tworząc jego organizacyjne podwaliny korzystaliśmy z doświadczeń takich klubów jak Kania Gostyń oraz Grom Wolsztyn.

 

Już w rundzie wiosennej sezonu 2009/2010 zgłosiliśmy dwie drużyny oraz objęliśmy opieką drużynę juniorów KS  Dyskobolii Intermarche.


Jak zmienił się klub przez te dwanaście lat? Z iloma grupami wiekowymi zaczynaliście? Na stronie internetowej UKS Dyskobolia można przeczytać, że jest ona na dziś „największym młodzieżowym klubem sportowym w powiecie grodziskim”. Zatem ilu obecnie zawodników i w ilu grupach wiekowych trenuje w UKS Dyskobolia?

 

Można powiedzieć, że liczby mówią same za siebie. W ramach UKS Dyskobolia funkcjonują:

 

Drużyny trampkarza młodszego (rocznika  2008), dwie drużyny młodzików starszych (rocznik 2009) i młodszych (rocznik 2010). W tych zespołach gra i trenuje łącznie 74 chłopców.

 

W kolejnych rocznikach prowadzimy dwie drużyny Orlików (rocznik 2011 oraz rocznik 2012) to razem kolejnych razem 35 zawodników. Do rozgrywek WZPN zgłosiliśmy też drużyny Żaków z rocznika 2013 i 2014.W kategorii wiekowej Skrzatów gra u nas 18 zawodników. Decyzją PZPN oraz WZPN drużyny od Orlika do Skrzata rozgrywają decyzją turnieje piłkarskie.

 

Dodatkowo mamy  dwie sekcje piłkarskie  maluchów to znaczy Bambini, gdzie na zajęcia uczęszczają dzieci z roczników 2016 i 2017. To kolejnych 22 najmłodszych adeptów piłki nożnej.

 

Wszystko to składa się na to, że w  rundzie wiosennej sezonu 2021/2022 w rozgrywkach różnych kategorii wiekowych, będzie uczestniczyło aż dziewięć zespołów z Dyskobolem na piersi.

 

A czy jest Pan wstanie oszacować ilu zawodników przeszło przez UKS Dyskobolia przez te dwanaście lat?

 

Jako UKS Dyskobolia od wielu lat prowadzimy drużyny na poziomie młodzieżowych rozgrywek. Według extranetu przez wszystkie lata w naszym klubie grało i trenowało ponad 450 zawodników.


Wielu z wychowanków UKS Dyskobolia gra nadal w piłkę nożną. Co absolutnie nie może dziwić wielu z nich kontynuuje karierę  w Naszej Dyskobolii. W zespole seniorów gra obecnie siedmiu zawodników, którzy pierwsze piłkarskie szlify zdobywali właśnie w UKS Dyskobolia. Również w obu grupach juniorskich Naszej Dyskobolii gro zawodników wywodzi się z UKS Dyskobolia. Czy obserwujecie Państwo jak sobie radzą po osiągnięciu wieku seniora? W jakich klubach poza Naszą Dyskobolią można ich spotkać?

 

Oczywiście największa grupa naszych wychowanków gra w Naszej Dyskobolii. Jak już było wspomniane w zespole seniorów Naszej Dyskobolii jest ich obecnie siedmiu. W zespołach juniorów Naszej Dyskobolii praktycznie połowa zawodników pierwsze kroki na boisku stawiała właśnie w UKS Dyskobolia.

 

Ale zawodnicy naszego klub po transferach mieli okazję zaprezentować się wielu znanych akademiach takich klubów jak: Chrobry Głogów, Stilon Gorzów, Lechia Zielona Góra, Miedź Legnica, Polonia Leszno, Lech Poznań, Akademia Reissa, Polonia Środa Wlkp. czy Grom Wolsztyn.

 

UKS Dyskobolia prowadzi aktualnie nabór praktycznie do wszystkich swoich grup. Co powinni zrobić rodzice, którzy chcą aby ich dziecko rozpoczęło przygodę z piłką właśnie w UKS Dyskobolia?

 

Najlepiej przyjść na trening drużyny w kategorii wiekowej odpowiadającej kandydatowi na piłkarza. Trenerzy odpowiedzą na Państwa pytania i jeśli w danej grupie są  wolne miejsce, to na pierwszy trening należy  dostarczyć oświadczenie  o braku przeciwwskazań zdrowotnych dziecka do uprawiania sportu.

 

Pytania możecie też Państwo kierować na naszą skrzynkę e-mail, której adres dostępny jest na naszej stronie.

 

Co klub oferuje tym, którzy zdecydują się zostać zawodnikami biało – zielonych? Gdyby miał Pan teraz w kilku zdaniach zareklamować UKS Dyskobolia?

 

Po pierwsze rozpiętość kategorii wiekowych. Pierwsze kroki na boisku mogą w UKS Dyskobolia stawiać już 4latki a to rzadkość. Z kolei nasi najstarsi piłkarze to młodzież w wieku 15 lat.

 

Na początku tygodnia odbyły się już  drugie zajęcia dla 4latków. Jest to tak zwana sekcja „Bambini”. Dzieci w tym wieku przez pierwsze dwa lata nie biorą udziału w rywalizacji a tylko w zajęciach w ramach  UKS Dyskobolia. W rozgrywkach i turniejach startują dopiero gdy osiągną wiek, który pozwala im występować w kategorii skrzata.

 

Wszystkie grupy wiekowe w UKS Dyskobolia  mają zapewniony  dojazd na mecze i turnieje ligowe.

 

Z dziećmi i młodzieżą pracują wykwalifikowani trenerzy często grający do dziś w dorosłej piłce. To co szczególnie wyróżnia nasz klub to fakt, że oprócz treningów turniejów i meczy organizujemy dodatkowe spotkania dla rodziców i zawodników ze specjalistami z innych obszarów sportu jak np. dietetycy czy fizjoterapeuci. Współpracujemy również ściśle ze szkołami i przedszkolami publicznymi w Grodzisku.

 

W UKS Dyskobolia pamiętamy o tradycji piłki nożnej w naszym mieście ale również o historii naszego regionu i kraju. Tradycją jest już, że  co roku młodzi piłkarze naszego klubu zapalają znicze w dniu 27 grudnia na grobach Powstańców Wielkopolskich.

 

Szkolimy piłkarzy i wychowujemy młode piłkarskie pokolenia naszego miasta i gminy, zawsze blisko swoich środowisk w współdziałaniu z rodzicami i naturalnym środowiskiem szkolnym.

 

Obecny rok 2022  jest niewątpliwie bardzo ważny i szczególny dla wszystkich grodziszczan, którym bliska jest Dyskobolia. W tym roku obchodzimy setną rocznicę powstania Dyskobolii. Jak UKS Dyskobolia planuje uświetnić ten jubileusz, czy planowane  okolicznościowe wydarzenia, turnieje etc.? 

 

Oczywiście zamierzamy uczcić tą ważną rocznicę. Jako UKS Dyskobolia Grodzisk  planujemy cztery działania związane z jubileuszem. Do udziału w nich zaprosimy naszych zawodników oraz wszystkich uczniów szkół podstawowych. Szczegóły są jeszcze dopinane ale już teraz możemy powiedzieć, że będą to działania sportowe, konkurs plastyczny oraz turniej.

 

Jesteśmy młodszym bratem Naszej Dyskoboli i dlatego będziemy również aktywnie włączać się do inicjowanych przez nią działań jubileuszowych i działać wspólnie.


Na koniec nie sposób nie zapytać o obecną sytuację związaną z wojną na Ukrainie. UKS Dyskobolia włączyła się w pomoc dla najmłodszych Ukraińców, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy. Organizuje dla nich zajęcia sportowe i rekreacyjne. Co oferujecie tym, którzy zechcą przyjść na organizowane przez klub zajęcia?

 

W soboty prowadzimy gry i treningi piłkarskie dla chłopców z dotkniętej wojną Ukrainy. Zajęcia odbywają się na Orliku przy ulicy 3 Maja. Wszystkich oczywiście zapraszamy do nas na treningi. W ostatnich zajęciach  wzięło w nim udział 8 chłopców. Warto też dodać, że dwóch chłopców z rocznika 2011 i 2012 trenuje już od trzech tygodni z naszymi zawodnikami.

 

Już wcześniej trenowało u nas  kilku zawodników z Ukrainy. Dotychczas najbardziej z  naszym klubem zżył się, będący  w nim prawie 3 lata Oleksandr Lobasiuk. Oleksandr grał u nas jako młodzik starszy i trampkarz, a dziś jest on ważnym punktem dorosłej Dyskobolii .

 

Dziękuje za rozmowę i życzę wszystkiego najlepszego w tym szczególnym dla grodziskiej piłki roku!

 

Dziękuje również i oczywiście życzę Naszej Dyskobolii jak najlepszych wyników w V lidze!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest